Sprawa 34-1993: Mięsak Kaposiego

Mięsak Kaposiego był zagadką dla doktora Kaposiego w 1872 roku i nadal jest zagadką. Przypadek 34-1993 (wydanie 26 sierpnia) dotyczący mięsaka Kaposiego kończy się patologiczną dyskusją. Od dawna toczą się naukowe dyskusje o tym, czy mięsak jest procesem nowotworowym, czy też reakcją reaktywną, która czasami zachowuje się agresywnie. Stwierdzono, że u opisywanego pacjenta mięsak Kaposiego przerzuty do węzłów chłonnych wnęki. Diagnoza anatomiczna jest określana jako mięsak Kaposiego skóry i błony śluzowej jamy ustnej, z rozległymi przerzutami do płuc . Czy słowo przerzuty użyte tutaj oznacza rozprzestrzenianie się złośliwej komórki na nieciągłe miejsce. Skóry i błony śluzowej jamy ustnej nie można uważać za pierwotne miejsca, tylko dlatego, że mają mało do ukrycia. Czy istnieją dane niezgodne z poglądem, że mięsak Kaposiego powstaje w sposób wieloogniskowy z nieklonalnej populacji komórek pochodzących z mezenchyma, napędzany w celu proliferacji przez nieprawidłowe obwody cytokin, prawdopodobnie wywołane czynnikiem zakaźnym. Potwierdzony przypadek przerzutowego mięsaka Kaposiego miałby ogromne znaczenie, ponieważ zakwestionowałoby obecne myślenie o tej biologicznie fascynującej i klinicznie ważnej chorobie.
Kathryn A. O Connell, MD, Ph.D.
Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, MD 21205
Odniesienie1. Case Records of Massachusetts General Hospital (Case 34-1993). N Engl J Med 1993; 329: 645-653
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Dr Mark odpowiada:
Dla redaktora: Niedawny przegląd zmian przednabłonkowych przed nowotworem klasyfikuje mięsaka Kaposiego w stadium patologicznym jako wczesną postać nowotworu nienabłonkowego1. Dystrybucja limfangitycznego mięsaka Kaposiego w płucach w innych przypadkach jest dodatkowym dowodem na to, że guz rozprzestrzenia się sekwencyjnie, a nie przypadkowo2. Mechanizm złośliwej transformacji nie jest udoskonalony.
Można spekulować o nieklonalnych populacjach, obwodach cytokin i czynnikach zakaźnych jako o przyczynach mięsaka. Guz mógł również pochodzić z wielu narządów w ciele, które nie były badane podczas autopsji. To są hipotezy. Oświadczenie w sprawie Ewidencja, że choroba była mięsakiem z przerzutami, była oparta na najlepszym dostępnym dowodzie, a nie na hipotezie. Dwa lata wcześniej pacjent miał mięsaka Kaposiego z widoczną skórą i błoną śluzową. W tym czasie wykonano badania radiologiczne i patologiczne klatki piersiowej, które nie wykazały obecności mięsaka Kaposiego. Po dwóch latach ten sam guz pojawił się w narządzie, gdzie wcześniej go nie znaleziono. Jest to zgodne z definicją przerzutów jako przeniesienia choroby z jednej części ciała do drugiej z charakterystycznymi zmianami w nowym miejscu, chociaż odkrycie nie wyklucza wielo-centryczności. Guz płuc w autopsji był złośliwy ze względu na ogniskową przenikliwą inwazję tętnic i charakterystykę cytologiczną.
Zawsze uważałem, że starożytny histologiczny opis mięsaka Kaposiego jako złośliwej tkanki ziarninowej jest intrygującą koncepcją, więc być może Dr O Connell i ja nie jesteśmy zbytnio od siebie oddzieleni filozoficznie.
Eugene J. Mark, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115
2 Referencje1 Seidman JD, Berman JJ. Zmiany przednowotworowe przedrakowe: klasyfikacja biologiczna. Mod Pathol 1993; 6: 544-554
Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Purdy LJ, Colby TV, Yousem SA, Battifora H. Mięsień płucny Kaposiego: histopatologiczna diagnoza przedwczesna. Am J Surg Pathol 1986; 10: 301-311
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
[patrz też: suchy zębodół objawy, suchy zębodół, ból w lewym podżebrzu ]