Kiedy dojrzewanie jest nieposłuszne: aspekty naukowe i kliniczne

W dzisiejszych czasach dzieci zbyt szybko dorastają – wielu rodziców, dziadków i wychowawców wyraziło takie uczucia, ale czy to prawda. Kiedy Dojrzewanie jest przedwczesne, przedstawia przekonująco zarówno fakty, jak i spekulacje na temat tego, czy dzisiejsze dzieci wchodzą w okres dojrzewania wcześniej niż dzieci w przeszłości. Chociaż nacisk kładzie się na przedwczesne dojrzewanie płciowe, książka ma znacznie szerszy zakres. Autorzy obejmują wielu ekspertów w dziedzinie badań klinicznych i nauk podstawowych. Wymownie odnoszą się do tego, co wiadomo o dojrzewaniu i problemach, które pozostają do rozwiązania. Co kontroluje okres dojrzewania. Kiedy początek dojrzewania jest zbyt wcześnie. Dlaczego czasami jest nieuporządkowany. W książce jest kilka powtórzeń pojęć, które nie są kłopotliwe, ale są rzeczywiście pomocne, gdy rozwija się splątana historia. Książka jest podzielona na siedem części logicznych, ale biegną przez nią trzy bieżące tematy. Pierwszym tematem są złożone mechanizmy molekularne i odkrycia neuroendokrynne związane z kontrolą pokwitania. Odradzające się dojrzewanie generatora impulsów hormonu uwalniającego hormon gonadotropinowy nadal pozostaje tajemnicą, ale zaangażowane postacie obejmują neuropeptyd Y, jak również neuroprzekaźniki kwasu .-aminomasłowego oraz neurony glutaminergiczne i kisspeptyny. Dyskusja jest przemyślana i obejmuje wiele tematów, w tym modele gryzoni, naczelne nie będące ludźmi, ludzi i eksplorację potencjalnych genów, dając czytelnikom możliwość zrozumienia złożoności procesu dojrzewania płciowego.
Drugim tematem w tej książce jest trwająca debata na temat trendów historycznych i intrygujących wpływów na zmieniony czas dojrzewania. Dojrzewanie jest spowodowane złożoną kombinacją genetyki, hormonów i środowiska. Omówiono różne czynniki, w tym: środowisko, substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, otyłość, skutki uboczne i ekonomię. Kwestia tego, co jest normalne, a co nienormalne, jest również utkana w całej książce i odwiedzana jest stara bitwa natury z wychowaniem. Chociaż niektórzy twierdzą, że od 50 do 80% zmienności w okresie dojrzewania ma charakter genetyczny, inni twierdzą, że środowisko odgrywa kluczową rolę nie tylko ze względu na wpływ, jaki wywiera na substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, ale także ze względu na jego wpływy kulturowe i ekonomiczne.
Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną są związkami chemicznymi, które zaburzają prawidłową funkcję hormonalną, a ich rola w okresie dojrzewania jest kontrowersyjna. Roślinne estrogeny, pestycydy i inne czynniki są zamieszane w pewne epidemie wczesnego dojrzewania, ale związek między tymi substancjami chemicznymi a dojrzewaniem nie został udowodniony. Otyłość jest czynnikiem nie tylko związanym z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy u dorosłych, ale także we wczesnym okresie dojrzewania i zaburzeń pokwitania. Ale czym jest kurczak, a które jajkiem. Czy zwiększona masa ciała prowadzi do wczesnego dojrzewania płciowego lub jest wynikiem wczesnego dojrzewania płciowego – i dlaczego. W rozdziale 5, Dojrzewanie rozpoczyna się wcześniej w XXI wieku , autor argumentuje, dlaczego dojrzewanie zaczyna się wcześniej niż w starych dobrych czasach . W rozdziale 7, Czas dojrzewania pozostaje bez zmian , autorzy przedstawić dowody na to, dlaczego rzeczy nie różnią się tak bardzo od tego, jak były kiedyś. Ta rozbieżność jest pomocna w zilustrowaniu niewiadomych w tej dziedzinie badań
[podobne: oponiak objawy, porażenie nerwu strzałkowego, osteofity na krawędziach trzonów ]