Kiedy dojrzewanie jest nieposłuszne: aspekty naukowe i kliniczne ad

Część tej debaty obejmuje rozróżnienie między dokumentacją dotyczącą początku dojrzewania, opisami dojrzewania płciowego a danymi dotyczącymi zakończenia okresu dojrzewania. Trzecim ważnym tematem jest kompleksowa dyskusja patologii – prawdziwe nieprawidłowości w przeciwieństwie do normalnych trendów. Dojrzewanie może być opóźnione, przedwczesne, nieobecne lub odwrócone. Jeden rozdział poświęcony jest całkowicie psychospołecznym konsekwencjom przedwczesnego dojrzewania. Przyczyny wczesnego rozwoju seksualnego są dokładnie oceniane i wahają się od intrygującego obszaru wpływów utero, do znanych zmian hormonalnych w jajnikach, jądrach, przysadce mózgowej i gruczole podwzgórzowym, aż po spekulacje na temat dzieci adoptowanych z krajów rozwijających się.
Napięcie pomiędzy wczesnym dojrzewaniem jako normalnym zjawiskiem i prawdziwym przedwczesnym dojrzewaniem, które zmusza do badania i leczenia, nie powinno być utracone w trakcie całej innej dyskusji w tej książce. Chciałbym podkreślić znaczenie nie definiowania normalnego , zanim lepiej zrozumiemy trendy. Niektóre dziewczynki mogą po prostu być wczesnymi rozkwitającymi, podczas gdy inne w tym samym wieku mogą cierpieć na zaburzenia trawienne.
Słabością tej książki jest nieoptymalna jakość niektórych reprodukowanych ilustracji. Jednak książka dobrze się czyta i jest zorganizowana w sposób, który czyni ją cennym narzędziem referencyjnym, a odniesienia cytowane w rozdziałach są obszerne. Gdy dojrzewanie dojrzewające zostanie docenione przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także endokrynologów dziecięcych. Otwarta dyskusja o nieznanym w kontekście dobrze ugruntowanej nauki pozostawia czytelnika w oczekiwaniu na to, co przyniesie przyszłość. Jednocześnie zapewniane są praktyczne odpowiedzi na opiekę nad pacjentami i aktualne zmiany w zarządzaniu.
Karen O. Klein, MD
University of California, San Diego, San Diego, CA 92123
netto
[więcej w: psk1 lublin, osteofity na krawędziach trzonów, zioła na dnę moczanową ]